Hangi yazarkasalar mali onaylı?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde de detaylı olarak yer verdiği 3100 Sayılı Kanun uyarınca mali onaylı yazarkasa kullanması zorunlu olan mükellefleri yukarıda açıkladık. Ancak aklınıza mali onaylı yazarkasa nedir, sorusu gelecektir. Mali onaylı yazarkasalar, teknolojik gelişmeler ışığında teknik ve fonksiyonel özellikleri Maliye Bakanlığı GİB tarafından yeniden belirlenen yeni nesil ödeme kaydedici cihazları ifade etmektedir.

Bu cihazlarda yapılan tüm işlemlerin dökümleri doğrudan GİB tarafından kontrol edilebildiğinden hem kullanıcılarının muhasebe süreçlerini kolaylaştırıyor hem de kayıt dışı işlem yapılmasını önleyerek devletin vergi kaçaklarının önüne geçmesini sağlıyor.

Peki Yeni Nesil ÖKC nereden alınır? Bu sorunun cevabı işletmeniz için oldukça önemli. Yeni nesil ÖKC satışları için GİB’in yetkilendirdiği ÖKC firmaları bulunmaktadır. İşletmeniz için mali onaylı bu cihazı yetkili firmaların bakım – onarım / satış bayisinden almalısınız. Eski yazarkasaları satın alırken vergi dairesine gitmek zorunlu iken yeni nesil ÖKC satın alımlarında bu zorunluluk ortadan kalkmıştır. Artık YN ÖKC satın almak isteyen mükellefler satış bayilerinden cihazlarını satın aldıktan sonra yetkili ÖKC servisleri aracılığı ile cihazlarını kullanıma hazır hale getirebileceklerdir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı Yeni Nesi Ödeme Kaydedici Cihaz onayı alan firma ve cihaz listesini incelemek için buraya tıklayınız.